Ολυμπιακός – Περιστέρι 79-74: Πέρασε στον τελικό και «σφράγισε» το ραντεβού με τον Παναθηναϊκό (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 79-74 του Περιστερίου, το οποίο ήταν κάτι παραπάνω από αξιόμαχο, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ. Έτσι οι Πειραιώτες προκρίθηκαν στον τελικό του Σούπερ Καπ που γίνεται στην Ρόδο και αύριο (29/9) θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Καλλιθέας.

Καθάρισε για τον Ολυμπιακό στην τελευταία περίοδο ο Φίλιπ Πετρούσεφ, που είχε 18 πόντους τους μισούς από αυτούς στην τέταρτη περίοδο, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ.

Από κοντά και ο Σάσα Βεζένκοφ που ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 20 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Περιστέρι να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας σε πολύ καλή μέρα στο ξεκίνημα τον Πάτον, ο οποίος σκόραρε επτά πόντους στην πρώτη περίοδο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το Περιστέρι έφτασε μέχρι το +6 και το 15-9, όμως ο Σάσα Βεζένκοφ απάντησε και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 20-17, έχοντας τους μισούς πόντους της ομάδας του (10) πριν δώσει τη θέση του στον Άλεκ Πίτερς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-19 μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 34-22 περίπου στο 15’, όμως το Περιστέρι επέστρεψε με μεγάλα σουτ των Κράμπερι και Πάπας, έριξε τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφιο νούμερο, δείχνοντας σε αρκετά καλή κατάσταση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να είναι μπροστά στο σκορ με 31-24, έχοντας επιθετική πολυφωνία και τον Βεζένκοφ στους 10 πόντους, ενώ 7 πρόσθεσε ο Ντόρσει και 6 ο Φίλιπ Πετρούσεφ.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων στην τρίτη περίοδο ήταν πάρα πολύ καλή και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, γύρισε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο σκορ. Έφτασε να έχει κάποια στιγμή 9/9 εντός πεδιάς σουτ.

Και όχι μόνο αυτό αλλά έφτασε όχι μία, αλλά δύο φορές να προηγείται με 8 πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει τελικά με το Περιστέρι να είναι μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους και σκορ 63-60.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός άλλαξε τον ρυθμό, ανεβάζοντας την πίεσή του στην άμυνα και με μπροστάρη τον Πετρούσεφ στην επίθεση, ο οποίος πέτυχε 9 πόντους στην τελευταία περίοδο κατάφερε τελικά να φτάσει στην επικράτηση με 79-74.

Ο Σέρβος φόργουορντ/ σέντερ βοήθησε πολύ και στον τομέα των ριμπάουντ, καθώς είχε και αρκετά επιθετικά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τα συνολικά ριμπάουντ που μάζεψε ήταν 9. Καλή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και από τον Γουόκαπ που έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 7 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Φουρνιέ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Βιλντόσα 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (1/6 τρίποντα), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 18 (7/8 δίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφι 19 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάπας 7 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Πάτον 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάρμπερι 15 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αβδάλας (0/6 σουτ), Έντι 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 3 (7 ριμπάουντ)

Πηγή: in.gr