Ντόρτμουντ – Ζανκτ Πάουλι 2-1: Ο Γκιρασί της έδωσε το τρίποντο

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ κέρδισε δύσκολα με 2-1 την αξιόμαχη Ζανκτ Πάουλι του Μανώλη Σάλιακα(έπαιξε για 82 λεπτά), επέστρεψε στα τρίποντα και πάτησε προσωρινά τετράδα. Γκολ-νίκης στο 82’ από τον Σερού Γκιρασί που έφτασε τα 4 τέρματα στη Bundesliga.

Η Ντόρτμουντ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή και μόλις στο 7’ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Βασίλι νίκησε σε τετ α τετ τον Γκιρασί, ενώ στο 21ο λεπτό ο γκολκίπερ της Ζανκτ Πάουλι μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Ριέρσον από δεξιά. Δύο λεπτά αργότερα ο Γκρος δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει δίπλα από το αριστερά δοκάρι των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο 30’ και στην πρώτη τους ουσιαστική φάση σκόραραν με τον Γκιλαμπογκί, ωστόσο έπειτα από παρέμβαση του VAR, το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο 40’ η κεφαλιά του Μπενσεμπαϊνί, έπειτα από κόρνερ του Μπραντ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο στο 44’ η κατάληξη ήταν διαφορετική, καθώς η κεφαλιά που δοκίμασε και πάλι, ο αριστερός μπακ των Βεστφαλών, μετά από σέντρα ακριβείας του Γκρος, κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ του Βασίλι για το 1-0. Στο 58’ ο κίπερ της Ζανκτ Πάουλι είχε την απάντηση στο δυνατό σουτ του Μπραντ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και στο 62’ ο Γκιρασί αστόχησε σε νέο τετ α τετ.

Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι τιμώρησαν την αστοχία των Βεστφαλών, καθώς ο Σμιθ με απίστευτο σουτ από τα 35 μέτρα έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κόμπελ για το 1-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Μπινόε-Γκίτενς πήρε την μπάλα από τα αριστερά, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και έβγαλε την σέντρα, με τον Γκιρασί να νικάει την άμυνα της Ζανκτ Πάουλι στον αέρα και να γράφει το 2-1.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Σλότερμπεργκ, Ριέρσον, Μπενσεμπαϊνί, Αντόν, Γκρος(46’ Μπινόε-Γκίτενς), Τσαν(69’ Ενμέτσα), Μπραντ, Μάλεν(76’ Μπάιερ), Ζάμπιτσερ, Γκιρασί

ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ: Βασίλι, Βαλ, Σμιθ, Μετς, Τρέου, Βάγκνερ, Ίρβαϊν, Σάλιακας(82’ Τσβιγκάλα), Αφολαγιάν(88’ Σινάνι), Έγκεσταϊν(88’ Άλμπερς), Γκιλαμπογκί(69’ Μπανκς)